Idretten i Mykland

mykland.webs.com

title

Volleyball er kjent som 4H-idretten og det var gjennom Røsslyng 4H at volleyballen kom til bygda på starten av 80-talet.   Klubben hadde faste treningar i gymnastikksalen på skulen og deltok i 4H-turneringar o.l., men etterkvart fekk spelarane lyst til å spele meir organisert.   Dei søkte derfor om å bli tatt opp som eiga gruppe i Mykland Idrettslag.  På årsmøtet i desember 1981 blei volleyballgruppa i idrettslaget starta. 

Få spelarar og mangel på trenar gjorde det vanskeleg å stille lag i seriespel, men eit ivrig jentelag deltok i fleire turneringar.

 Rosa pantarar på turnering i Hisøyhallen, truleg hausten 1983.  

Framme frå venstre: Inger Tomine Usterud, Ragnhild Mjaaland og Anita Aas. 
Bak frå venstre: Marie Nordli, Hilde Eivid Ramse, Gudrun Aastveit og Anne Liv Mjaaland.

Bildet er utlånt av Anita Aas (Rislå). 

 

Etterkvart som spelarane blei ferdig med vidaregåande skule gjekk både laget og volleyballgruppa i oppløysing, men noen av spelarane har vore engasjert i volleyball på andre hald.


LITT VOLLEYBALLSTATISTIKK
Nedanfor finn du resultat frå turneringar som Røsslyng 4H og Mykland IL har deltatt i.  Noen resultat manglar, så ta kontakt dersom du kan supplere!

NETT-TREFF '81 - TROMØYHALLEN 24.05.81
Jenter nybegynnere, pulje A

Røsslyng 4H mot:
Iveland              23 - 27
Trauma 1            35 - 12
Lillesand            22 - 30
Risør                  17 - 25

Røsslyng blei nr 4 av 5 lag i pulja og totalt nr 13-16 av 20 lag.

 

Røsslyngs lag:
Tone Kristin Bratteland, Anne Liv Mjaaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli,  Inger Tomine Usterud, Anita Aas, Gudrun Aastveit


NETT-TREFF '81 - FROLANDSHALLEN 24.05.81

Mix, pulje A

Røsslyng 4H mot:
Risøya & Risøya/Gjeving 1        23 - 27
Kappleik 4H                             15  - 29
Kløverklubben 4H                    37 -   8

Røsslyng blei nr 3 av 4 lag i pulja og totalt nr 5-6 av 8 lag.

Røsslyngs lag:
Ragnhild Mjaaland, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Jon Kile, Jonny Kile, Leif Raustein, Jon Risdal


FYLKESTURNERING 4H, LOKAL KVAL., HORNNES 12.06.81
Senior Mix

Røsslyng 4H mot:
Dugleik 4H                               ?  -  3
Framsteg 4H                             ?  -  3
Grobotn 4H 1                            ?  -  3
Grobotn 4H 2                            3 -  0     (15-10. 15- 6, 15-13)

Røsslyng blei nr 4 av 5 lag i kvalifiseringa.  Grobotn 4H 1 gjekk vidare til fylkesfinalen.

Røsslyngs lag:

Anne Liv Mjaaland, Ragnhild Mjaaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Inger Tomine Usterud, Gudrun Aastveit, Leif Raustein, Jon Risdal

NORGESCUPEN 1981/82 - NEDENESHALLEN 01.11.81
Damer senior

Røsslyng 4H mot:
Risøya Folkehøyskole 1               0  - 2        ( 1-15,  7-15)
Sørfjell                                     0  - 2        (11-15,  1-15)
Øyestad                                     0  - 2        ( 2-15,  5-15)

Røsslyng blei sist i pulja og gjekk til taparsluttspel mot:
Dristug 1                                    2 -  0        (15- 4, 15- 8)
Hisøy                                         2 -  1         (12-15, 15- 1, 3-0)

Totalt blei Røsslyng nr 10 av 12 lag (?)

Røsslyngs lag:

Anne Liv Mjaaland, Ragnhild Mjaaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Inger Tomine Usterud, Anita Aas, Gudrun Aastveit

TRENINGSKAMP - NELAUG SKOLE 18.11.81
Jenter

Røsslyng 4H mot:
Vardild                                      7 - 1

Røsslyngs lag:
Anne Liv Mjaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli, Inger Tomine Usterud, Anita Aas, Gudrun Aastveit

TRENINGSKAMP - ÅMLI SKOLE 24.11.81
Jenter

Røsslyng 4H mot:
Dristug 2                                    2 - 3    (15- 6,  3-15, 15-11, 14-16, 15-11)

Røsslyngs lag:
Anne Liv Mjaaland, Ragnhild Mjaaland, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Inger Tomine Usterud, Gudrun Aastveit

JENTEMESTERSKAPET - HOLVIKAHALLEN 10.01.82

Mykland mot:
Risør 2                                       2  -  0        (15- 8, 15- 5)
Grimstad                                    0  -  2       (  7-15,  1-15)
Birkenes                                    0  -  2        (  7-15,  9-15)
Trauma 4                                   0  -  2        (  ?-15,  8-15)

Mykland blei nr 13-16 av 20 lag.

Røsslyngs lag:

Anne Liv Mjaaland, Ragnhild Mjaaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli, Inger Tomine Usterud, Anita Aas, Gudrun Aastveit

JUNIORMESTERSKAPET 1981/82 - TROMØYHALLEN 16.01.82
Damer

Mykland mot:
T
vedestrand                               0  -  2       ( 3-15, 11-15)
Risør                                          0  -  2       (  4-15,  6-15)
Trauma                                       1  -  2        (13-15, 15- 7, 7-15)
Hisøy 1                                       0  -  2        (  6-15,  6-15)

Mykland blei sist av 9 lag.

Røsslyngs lag:

Anne Liv Mjaaland, Ragnhild Mjaaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Inger Tomine Usterud, Anita Aas, Gudrun Aastveit


TURNERING FROLAND IL - FROLANDSHALLEN 17.04.82
Jenter

Mykland mot:
Dristug
                                       1  -  2       (15- 8, 7-15, 14-16)
Froland 1                                    0 -  2        ( 1-15, 1-15)

Mykland ble sist i pulja og spelte jumbofinale mot:
Froland 2                                    2 -  0        (15- 5, 16-14)

Mykland blei nr 5 av 6 lag.

Røsslyngs lag:

Anne Liv Mjaaland, Ragnhild Mjaaland, Kristin Myrvoll, Marie Nordli, Kari Raustein, Inger Tomine Usterud, Anita Aas

FYLKESTURNERING 4H, LOKAL KVAL., LANDESKOGEN 11.06.82
Senior Mix

Røsslyng 4H mot:
Grobotn 4H                               0 -  2
Dugleik 4H                                2  -  1
Framsteg 4H                              1 -  2

Røsslyng blei nr 3 av 4 lag i kvalifiseringa.  Framsteg 4H  gjekk vidare til fylkesfinalen.

Røsslyngs lag:

Ragnhild Mjaaland, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Inger Tomine Usterud,Anita Aas, Gudrun Aastveit, Jon Risdal


TURNERING RYGENE IL - NEDENESHALLEN 26.09.82
Damer

Mykland mot:
Hisøy 2                                     13 - 12
Trauma 1                                   12 - 14
Øyestad 1                                   5 - 25
Birkenes                                     4 - 47

Mykland blei nr 4 av 5 lag i pulja og spelte taparsluttspel mot:
Øyestad 2                                  2 - 0      (15-10, 15- 7)
Trauma 2                                   2 - 0      (16-14, 15-12)
Trauma                                      2 - 0      (Trauma trekte seg)

Mykland blei nr 10 av 13 lag.

Myklands lag:
Anne Liv Mjaaland, Hilde Eivid Ramse, Kari Raustein, Anita Aas, Gudrun Aastveit + noen til!

Frå denne turneringa skal nemnast at Birkenes stilte med Jorunn Grødum, seinare proffspelar i Tyskland, på laget.  Ho slo like hardt som ein hest sparkar, så ikkje rart at Anne Liv rømte banen då Jorunn gjekk opp for å smashe....